Dom

Je li koncept ružnog prijatelja istinit? Esej obrazloženje-refleksija na moralno-etičku temu. Zašto je žabama hladno

Tema: "Priprema za pisanje obrazloženja-razmišljanja na moralno-etičku temu." 7. razred

Ciljevi:

    Edukativni.

Studenti moraju:

    znati:

Struktura vrste obrazloženog govora, njegove vrste, algoritam za pisanje eseja obrazloženja;

Razlika između rasuđivanja-razmišljanja od rasuđivanja-dokazivanja i rasuđivanja-objašnjavanja.

Biti u mogućnosti:

Napisati esej obrazloženje-razmišljanje;

Analizirati gotov materijal i samostalno odabrati materijal na određenu temu;

Provesti vokabular i analizu teksta prema planu;

Odaberite jezična sredstva za pisanje eseja;

Napravite plan eseja;

Raditi kolektivno i samostalno;

    razumjeti razliku između vrsta zaključivanja, strukturu zaključivanja.

2. Razvijanje:

Razviti pažnju, pamćenje, razmišljanje;

Razvoj svih vrsta govorne aktivnosti;

Proširite znanje riječi.

3. Obrazovni:

Promicati razvoj interesa za predmet, poučavati pažljiv i pažljiv odnos prema jeziku;

Doprinijeti moralnom razvoju osobnosti učenika, njihovom definiranju pravih životnih vrijednosti.

Oprema:

Računalo;

Prezentacija;

Algoritam za konstruiranje eseja - obrazloženje;

Shema "Vrste zaključivanja";

Tablica "Temeljna jezična sredstva oblikovanja zaključivanja-refleksije".

ja Organiziranje vremena.

1 minuta.

Organizirajte učinkovito samoodređenje učenika za aktivnosti učenja: Uključite učenike u aktivnosti za utvrđivanje spremnosti.

Pozdravlja učenike. Provjerava spremnost poslova, emocionalno raspoloženje.

Dobrodošli učitelji. Provjerite radno mjesto i dostupnost potrebnog pribora za obuku

II. Ažuriranje znanja.

8 min.

Osvježiti potrebna znanja, vještine i metode djelovanja.

Troje učenika ima zadatak pripremiti odgovore-objašnjenja o vrstama zaključivanja.

Što je rasuđivanje?

Koje su 3 vrste rezoniranja koje poznajemo? (rezoniranje-dokazivanje, rezonovanje-objašnjenje, rezonovanje-razmišljanje)

Tko ima poteškoća?

Kada se okrećemo ovakvom rasuđivanju – rasuđivanju-razmišljanju?

(DO kada je potrebno donijeti neku važnu odluku, odgovoriti na pitanja koja nas tište: Kako biti? Što učiniti? Kako nastaviti?

To su pitanja koja se često moraju rješavati u posebnim životnim situacijama.)

Rad s udžbenikom.

Što smo naučili iz udžbenika o strukturi zaključivanje-mišljenje?

(Pripremljeni odgovor učenika)

Koje druge vrste rezoniranja postoje? Bit će nam rečeno...

Kojim se jezičnim sredstvima oblikuje zaključivanje – razmišljanje?

Pitanje ili lanac pitanja-misli. Retorička pitanja.

Ili

Alternativna pitanja (povezana unijom ili).

Razgovor sa samim sobom.

Izbor odgovora.

Korištenje jezičnih pečata za stvaranje vlastitog razmišljanja.

Učenici od ponuđenih primjera biraju najrelevantnije.

odraz

III. Formulacija problema

5 minuta

Organizirati komunikacijsku aktivnost učenika za proučavanje problemske situacije.

Slušajte, odredite temu daljnjeg razgovora.

O čemu ćemo razmišljati?

Učiteljeva riječ. Čitanje teksta udžbenika „Moj ružni prijatelj“ (str. 103.)

Odgovara li naziv fragmenta njegovom sadržaju? Pronađi u tekstu dokaze za svoje stajalište.

Razmislite što se dogodilo te večeri kada je pripovjedač zakasnio na spoj?

Usmeno dovršite priču s tim da kraj treba sadržavati pripovijedanje s elementima opisa i obrazloženja.

Poslušajte odgovore djece.

Čitanje kraja priče (udžbenik str. 104.)

Rad na pitanjima.

Jeste li predvidjeli ovakav razvoj događaja?

Koja je tema ove priče? - tema prijateljstva

Odredite temu.

Koji problem autor postavlja u svojoj priči? (Problem okrutnosti prema životinjama, problem ljudske bezduhovnosti, problem pojma ljepote...)

IV Usvajanje novih znanja i metoda djelovanja.

15 minuta

Osigurati percepciju, razumijevanje proučavanog materijala od strane učenika.

Što znaš o prijateljstvu? Što je prijateljstvo?

Rad s tekstom i njegova analiza.

Što mislite, zašto priča ima tako tragičan kraj?

Koja je glavna ideja teksta?

Pročitajte ključnu rečenicu.

Navedite pojmove riječi prijateljstvo, prijatelj (rad s Objašnjivim rječnikom ili internetskim izvorom).

Dajte pojam riječi ljepota (radite s Objašnjenjem rječnika ili internetskim izvorom).

Učenici odabirom sinonima nude vlastita tumačenja riječi.

Učenici-stručnjaci provode vokabular, daju etimologiju riječi, sastavljaju fraze s njima.

Radite na vokabularu. Zabilježite u bilježnicu.

prijatelj -

prijateljstvo -

Lijep -

Tijekom analize teksta pravilno određuju temu, glavnu ideju teksta, odgovaraju na pitanja, formiraju ideju o pojmu prijatelja, prijateljstva, ljepote.

Složimo rečenice s ovim riječima.

najbolji prijatelj, nađi prijatelja

Čvrsto prijateljstvo, moći biti prijatelji

Jako lijepo

Koja jezična sredstva pomažu autoru da izrazi svoj stav prema događaju i ocijeni ga? (rad s tekstom udžbenika)

Odgovori učenika.

V. Primarno pričvršćivanje.

10 min

Razvoj i konsolidacija novih znanja, metode djelovanja.

Jeste li naišli na slične slučajeve u životu, u fikciji? Primjeri kada se nečijem prijatelju druga osoba stvarno nije sviđala? (Turgenjev "Mumu")

Danas vas molim da razmislite i odgovorite na pitanja: "Što je prijateljstvo?", "Je li koncept "ružnog prijatelja" istinit?"

Uvježbavanje sposobnosti pisanja eseja-rasuđivanja-razmišljanja

1. stavak - tumačenje etičkog pojma predloženog za razmišljanje (iz naslova teksta + dati definicije riječi "prijatelj", povezujući je s pojmom "ljepota" i "prijateljstvo";

2. odlomak - argument iz izvornog teksta (o junaku priče i njegovom odnosu sa žabom krastačom, dokazujući da čovjek mora znati vidjeti ljepotu);

3 stavak - argument iz životnog iskustva ili iz književnog djela (na primjer, priča I.S. Turgenjeva "Mumu");

4 stavak - zaključak.

Ne zaboravite da svaki sljedeći odlomak treba sadržavati nove informacije.

Rad s tekstom

1. Formalizirajmo prvi argument. Okrenimo se tekstu.

2. Čitanje teksta. Kako se tekst odnosi na našu temu?

Odaberite materijal za prvi argument:

- pronaći primjere u tekstu koji ilustriraju ovaj etički koncept;

- zapamtite da je potrebno objasniti kako se prijateljstvo očituje u određenom slučaju, je li ljepota prijatelja važna, može li prijatelj biti ružan;

-potrebno je komentirati postupke heroja, na temelju predloženog zadatka;

Ukrašavanje 1 argumenta

Argument 1: Upravo to piše u tekstu. Autor nam govori da ... (rečenica br. __, ___.....) Zaključna rečenica (zaključak argumentom)

Ukrašavanje 2 argumenta

Uvod 2. argumenta

1. Ovo je generalizacija nekih životnih činjenica: - životna priča koja vam se dogodila; - životna priča koja se dogodila vašem prijatelju; - životna priča koja se dogodila vašim roditeljima ili njihovim prijateljima.

2. Ovo je apel na pročitanu knjigu na ovu temu.

3. Ovo je apel na film, u kojem se ova tema otkriva.

4. Ovo je pozivanje na povijesne činjenice koje poznajete.

5. Možda će ovo biti poziv na neku zanimljivu svijetlu pjesmu posvećenu temi koja vam je predložena. U ovom slučaju mora se citirati (sjetite se jeste li se s ovim konceptom susreli u svom životu, u životima svojih roditelja, prijatelja;

- zapišite svoja sjećanja, ali obratite pozornost da to ne bude samo prepričavanje, već i analiza;

- okrenuti se svom znanju (ovo je također argument temeljen na životnom iskustvu): sjetite se knjige koju ste nedavno pročitali, filma koji ste gledali, povijesne činjenice.

Argument 2: U literaturi postoji mnogo radova koji se bave ovom problematikom. U priči I.S. Turgenjev "Mumu" kaže da ...

Zaključak

Govoreći o prijateljstvu, autori nas pokušavaju uvjeriti da .... Sumirajući rečeno, možemo zaključiti: prijateljstvo je .... Natrag na izreke o ljepoti. Čovjek treba biti ljubazan prema "našoj manjoj braći", njegovo pravo na titulu osobe očituje se odnosom prema životinjama.

Isplanirajmo svoj esej.

Koju tezu koristimo?

Koje argumente koristimo?

Kakav zaključak danas možemo izvući?

VI. Konsolidacija. Kreativni rad.

Osigurati da učenici zadrže u pamćenju znanja i načine djelovanja koji su im potrebni za stvaralački rad na novom gradivu, razumijevanje naučenog gradiva i dubinu njegova razumijevanja.

O čemu vas je tema naše današnje lekcije natjerala na razmišljanje?

Sta ti znas?

U čemu si dobar?

VII. Odraz aktivnosti.

2 minute

Ako vas je dotaklo i imate želju izraziti svoje misli, onda vas molim da ocijenite stupanj asimilacije teme.

Oni pojedinačno izražavaju stupanj interesa za temu, određuju razinu njezine asimilacije, postavljajući procjenu za sebe, određujući razinu piramide.

Odrediti individualnu razinu ovladanosti temom.

Domaća zadaća: Individualni rad na sastavku obrazloženjem-razmišljanjem “Što je prijateljstvo?” ili "Je li koncept ružnog prijatelja točan?"

Prijave za lekciju

Primjena br. 1

Shema "Vrste obrazloženja"

rasuđivanje

Obrazloženje-obrazloženje / Obrazloženje - dokaz / Obrazloženje - refleksija.

Primjena br. 2

Shema za samokontrolu i međusobnu kontrolu.

    Pravo.
    2. Potpunost.
    3. Dosljednost.
    4. Struktura.
    5. Samostalnost odgovora.

Primjena br. 3

Algoritam.

Struktura teksta tipa obrazloženja.

    Uvod. diplomski rad.

    Glavni dio. Argumenti (dokaz s primjerima).

    Zaključak. Zaključak.

Primjena br. 4

Jezična sredstva za pisanje eseja – rasuđivanje

Vrste rasuđivanje

Uvodne riječi,

prilozima

Sindikati

Govor se okreće

Dokaz

prvo, drugo, dakle, dakle, stoga, stoga, stoga, onda, na pr.

Jer, budući da, s obzirom na činjenicu da, uslijed čega, uslijed čega, tako, u vezi s kojim, ako

Slijedi da…;

stoga zaključujemo da ...;

iz čega proizlazi da ...;

ovo sugerira da…;

Zamislimo da…; Pretpostavimo da...;

dokaz je…;

o tome svjedoči…

Obrazloženje

Na primjer, ovako, dakle

Jer, jer, zbog činjenice da, budući

Razlog je sljedeći…;

isticati razloge ...;

ovo je objašnjeno…;

ovisi o …;

to je zbog činjenice da ...;

ovo je posljedica...

odraz

po mom mišljenju, po mom mišljenju, po mom mišljenju, po mom mišljenju, po mom mišljenju, po mom mišljenju, po mom mišljenju, najvjerojatnije, očito, dakle, dakle, odavde, dakle

Pošto, pošto, tako, ako, iako, unatoč činjenici da

Pretpostavljam da…; pokušajmo usporediti ...; pokušajmo to shvatiti...; razlog je taj…; to se može objasniti činjenicom da ...; sve ovisi o čemu…; ovo sugerira da…; ispostavilo se da…; Zamislimo da…; Pretpostavimo da...; Bliska mi je ideja da ...; Slažem se da…; neke sumnje se javljaju kada ...; sa sigurnošću mogu reći (izjaviti) da ...; Uvjeren sam da…; Želio bih zaključiti da...

Primjena br. 5

(Izvještaj učenika o Aleksandru Matrosovu )

Rođen 5. veljače 1924. u gradu Jekaterinoslavu (danas Dnjepropetrovsk). Rano je ostao bez roditelja. Pet godina je odgajan u sirotištu Ivanovo i Melekessky u regiji Ulyanovsk. U studenom 1942. Aleksandar se dobrovoljno prijavio na frontu i uvršten je kao vojnik u 254. gardijsku streljačku pukovniju 56. gardijske streljačke divizije. Njegova pisma sirotištu bila su puna iskrenog patriotizma: “Izgubio sam roditelje na šest godina, ali ovdje, u sovjetskoj državi, oni su se brinuli za mene. I sada, kada je domovina u opasnosti, želim je braniti s oružjem u ruci.” Tako pošten momak pun patriotizma dolazi na prvu crtu, gdje mu je suđeno da pogine u prvoj borbi. Titula Heroja Sovjetskog Saveza Aleksandru Matvejeviču Matrosovu posthumno je dodijeljena 19. lipnja 1943. godine. Odlikovan Ordenom Lenjina (posthumno). Pokopan je u gradu Velikiye Luki.

Spomenici Heroju podignuti su u gradovima Ufa, Velikiye Luki, Ulyanovsk. Ime Aleksandra Matrosova nosi dječji park u središtu Uljanovska, dječje kino u gradu Ufa i ulica, memorijalni muzej A.M. Matrosov na Pravnom institutu Ministarstva unutarnjih poslova Ruske Federacije u Ufi.

Primjena br. 6

"Gardisti nisu poznavali strah u borbi, ali nisu uspjeli zauzeti bunker. Tri mitraljesca koji su se pokušali dopuzati bliže bunkeru poginuli su smrću hrabrih. Zatim je časnik za vezu zapovjednika čete, član komsomolske garde , redov Aleksandar Matrosov, ustao je.

Ići ću! rekao je odlučno.

Stariji poručnik Artjuhov, komandir čete, pozorno je pogledao vojnika, zagrlio ga i kratko rekao:

Ići.

A stražar s puškomitraljezom, s granatama, počeo se probijati do prokletog bunkera, koji je spriječio bojnu, domaću četu i suborce da krenu naprijed. Kao vješt ratnik, znao je da je svaka sekunda dragocjena u borbi. Matrosov je napregao svu snagu da se brzo približi bunkeru. Ali što je to? Bio je zapažen. Meci su počeli prskati snijeg ispred njega, zatim iza njega. Bilo je opasno kretati se. Ali, čim je mlaz mitraljeske vatre skrenut u stranu, Alexander je nastavio puzati naprijed.

Ovdje je već blizu i neprijateljska vatrena točka. Stražar je jednu za drugom bacio dvije granate. Eksplodirali su kod samog bunkera. Iskoristivši neprijateljev zastoj. Mornari su ustali i napravili skok naprijed. Ali iz proboja su se opet pojavili bljeskovi pucnjeva. Morao sam leći. Više nije bilo granata. I na disku je ostalo vrlo malo patrona. Prošla je još jedna minuta. Matrosov je podigao strojnicu i ispalio rafal kroz proboj. Tu, u bunkeru, nešto je eksplodiralo. Neprijateljski mitraljez šuti. A tada je Aleksandar ustao u svoju punu visinu, bacio mitraljez iznad glave i iz sve snage viknuo svojim drugovima:

Naprijed!

Kao jedan, naši su vojnici ustali sa snijegom prekrivene zemlje i pojurili naprijed. Ali tada su bili prisiljeni pritajiti se, jer je neprijateljska vatrena točka ponovno oživjela. A onda je Matrosov jurnuo naprijed i prsima, srcem, čučnuo uz crnu brazdu. Veliki podvig gardista poslužio je kao signal za napad. Put naprijed bio je otvoren. Brzo su završili s bunkerom. Nekoliko minuta kasnije zauzeto je i selo Černuški. Ubrzo se nad ovim malim selom zavijorila državna zastava, za čiju je slobodu, slavu i čast život dao komsomolac Aleksandar Matrosov.

Borbeni prijatelji stajali su pored bunkera, na snijegu, u kojem se pod suncem crvenila krv njihovog druga komsomolskog gardista Saše Matrosova. Vojniku je iz džepa izvađena komsomolska karta. Na njoj su običnom olovkom napisali: „Legao sam na neprijateljsku vatrenu točku i utopio je“.

Primjena br. 7

Plan.

    Uvod. diplomski rad. Ima li mjesta za postignuće u našem životu?

    Glavni dio. Argumenti

1 Podvig samopožrtvovnosti A. Matrosova.

2 Herojstvo Dmitrija Razumovskog.

3 (vlastiti primjer)

    Zaključak. Zaključak. "U životu uvijek ima mjesta za podvig."

Primjena br. 8

Čini mi se da u djelu "Žaba" autor ne pokušava samo sugerirati ideju, on kao da izlijeva svoju dušu u redovima.
Moguće je da nam autor donekle govori o svom tužnom iskustvu. Pozicionirajući se kao žaba krastača, on nam govori o teškom životu prognanika koji se svakodnevno suočava s ismijavanjem i maltretiranjem na svoju adresu.
Dječak je u ovom slučaju predstavnik vrlo okrutnog društva koje nesretnu žabu krastaču stavlja na kušnju. Izražavajući svoju misao kroz riječi svoje bake, autor nastoji pozvati čovjeka na toleranciju.
Možete ga razmotriti i s druge strane. Žaba krastača predstavlja ljude koji su ružni izvana, ali lijepi iznutra. Koliko često ljudi procjenjuju čovjeka po njegovom izgledu, uopće ne razmišljajući o tome da duša osobe s unakaženim licem može biti lijepa, dok osoba s lijepim licem može biti ružna iznutra. U ovom slučaju, autor nastoji potaknuti ljude da cijene ne izgled, već dušu. Pokušava pokazati da je duši svakog živog bića puno važniji razvoj osobnosti nego lijepo lice. Autor nosi ideju opraštanja, koja je predstavljena u sceni kada se čini da žaba oprašta dječaku njegov čin.
Nosi ideju da se čak i zla i okrutna osoba može promijeniti. Uči nas da damo drugu priliku ljudima, ponaša se prema njima ljubaznije i tolerantnije.
Autor govori i o snažnoj duši koja se, unatoč dječakovu djelu, nije ogorčila, iskreno mu opraštajući.
I na kraju, autorica nas uči strpljenju. On nam pokazuje da zlo za zlo ne vrijedi zauvijek, a čovjekovu pogrešku može se prenijeti ne samo izgovaranjem u oči, od čega će najvjerojatnije proći pored ušiju, već i utjecajem na svijest. Baka je dječaku pokazala da ako sudiš samo po izgledu, onda na kraju možeš uništiti cijeli svijet. "Neće biti mira u ratu." "Siješ li okrutnost po svijetu, nećeš naići na milost"

Prikaz priče "Žaba" Radija Pogodina

Recenzije

Nosi ideju da se čak i zla i okrutna osoba može promijeniti. Uči nas da damo drugu priliku ljudima, ponaša se prema njima ljubaznije i tolerantnije.

Glad se nikada neće promijeniti, uopće kada, i zašto mi ne napišemo tako divne kritike za mene?

Portal Proza.ru autorima pruža mogućnost slobodnog objavljivanja svojih književnih djela na internetu na temelju korisničkog ugovora. Sva autorska prava na djela pripadaju autorima i zaštićena su zakonom. Ponovno tiskanje radova moguće je samo uz suglasnost autora, na što se možete pozvati na autorskoj stranici. Za tekstove radova na temelju kojih su odgovorni isključivo autori

Razredni sat "Moj ružni prijatelj" (1sl.)

Ocjena: 2. ocjena

Cilj:- pokazati cjelovitost prirode, da u prirodi nema ništa suvišno;

Gajiti humane osjećaje prema svim živim bićima; ekološka kultura.

Učitelj, nastavnik, profesor: Čovjek je dio prirode. Živi među njom, uživa u njezinim bogatstvima, divi se njezinoj ljepoti. Ljudi su oduvijek voljeli drveće, bilje, cvijeće, ptice, kukce, životinje. Ali jesu li svi? Uzmimo za primjer životinje. Vole li ljudi sve životinje? Volite li sve i brinete li za sve? (2 riječi) Zašto? Koji su vam najdraži, a koji najmanje omiljeni? (odgovori djece)(3 riječi)

Dakle, ne volite miševe i štakore, žohare, crve, šišmiše, zmije, krastače, žabe? S miševima, štakorima, žoharima – naravno. Oni donose mnogo problema zdravlju i dobrobiti osobe kada se nasele u njegovoj kući. Što je s drugim životinjama koje ste imenovali? Razgovarajmo danas i vidimo zašto se neke životinje vole, dive im se, dok se prema drugima postupa loše, pokušavajući ih uništiti? Je li pošteno nemilosrdno postupati s tim životinjama?4sl . )

Misterija: izbuljenih očiju sjedi,

ne govori ruski

rođen u vodi

ali živi na zemlji.(Žaba) (5 riječi)

Žaba Pritužbe (Kažu da jažaba krastača, štetno, da su mi bradavice na rukama. Sve ovo nije istina. Kroz kožu izlučujem bjelkastu tekućinu jakog mirisa. Ali od ove tekućine nema bradavica. To je samo način na koji se spašavam od neprijatelja. Ova tekućina nas žabe krastače čini nejestivim. Nakon što je okusio naše meso sa sluzi, grabežljivac će zauvijek izgubiti želju da napadne žabe krastače. To joj je jedina obrana - na kraju krajeva, krastača nema ni oštre zube ni brze noge da pobjegne u trenutku opasnosti.

Student: Ali krastača donosi velike koristi. Nije ni čudo što iskusni vrtlari često donose žabe krastače u vrt i tamo ih puštaju. Danju krastača sjedi pod lišćem u sjeni, a noću puzi u lov.I cijelu noć hoda između kreveta, isplazivši svoj dugi ljepljivi jezik, grabeći muhe, komarce, gusjenice, puževe. A koliko će štetnih insekata uništiti - ne računajte! Zato je krastača naš veliki prijatelj. Pa što ako nije lijepo. Uostalom, prijatelji se ne vole zbog njihove ljepote. "Pa kakva je korist od žabe krastače?" (odgovori djece)

Učitelj, nastavnik, profesor pravi zagonetku ocrv. Misterija: Dug, mekan i tanak
Živi u vlažnoj zemlji.
Samo na nebu sunce izlazi
Ode kući sebi.
Ali samo će kiša padati
Ispuzi na ulicu...
nevjerojatan čudak,
Ova kiša...
(Crv) (6 riječi) Pritužbe na crve (učenik u kruni ove životinje. Oh, i meni je ponekad teško. Svi će me gaziti kad ispužem iz zemlje nakon kiše. Ne čini to, jer ja prirodi donosim dobro.Učitelj, nastavnik, profesor: Koje su prednosti crva?

Student. Crvi su najkorisnije životinje na svijetu. Rahle i drobe suhe grude zemlje. Uz njihovu pomoć, korijenje biljaka dobiva zrak i vlagu. Crvi također gnoje tlo, gutajući zemlju sa svim vrstama otpada, mrtvim biljkama, ostacima insekata i životinja. Gliste sa zadovoljstvom žvaču svoju “poslasticu” i ispljunu pravo plodno tlo. Što je tlo plodnije, to je žetva bolja.

Učitelj, nastavnik, profesor pravi zagonetku opauk. Misterija: Ovaj dugoruki starac, Ispleo je viseću mrežu u kutu. Poziva: „Komarci! Odmorite se mališani!"(7 w.)

Pritužbe pauka ( učenik u kruni ove životinje)

I nije mi lako živjeti na ovom svijetu. Pletem, pletem mrežu da u nju uđu štetni insekti, a mnogi je putnici uzmu i potrgaju. I svi nas pokušavaju uništiti. I činim puno dobra.

Student. Korist odpauci Sjajno. Pauci su proždrljivi: svaki dan jedu ne manje od svoje težine. Kad je lov posebno uspješan, križni pauk uhvati u mrežu za ... petsto insekata dnevno. U ovom ulovu prevladavaju muhe. A samo na tijelu jedne muhe izbrojano je 26 milijuna mikroba! I to takve strašne, od kojih ljudi obolijevaju od raznih opasnih bolesti. Pauci nas spašavaju od ove infekcije.

Što zaključujemo ljudi?

Zaključak je jednostavan : pauci moraju biti zaštićeni - ne gnječite, ne trgajte mrežu! Svatko bi trebao zapamtiti: pauk je prijatelj čovjeka!

Učitelj, nastavnik, profesor pravi zagonetku ošišmiš.

Misterija: Nećete razumjeti - životinja ili ptica.
Nemoj se noću izgubiti s njom
On sve vidi svojim ušima!
Miš, ali sir se ne jede s miševima.
(Šišmiš ) (8 w.)

Pritužbe na šišmiše ( učenik u kruni ove životinje)

Za nas su vezane mnoge legende i praznovjerja. Imamo vrlo neobičan izgled, vodimo noćni način života. Noću ne vidimo uz pomoć vida, već uz pomoć sluha.

Mnogi nas se boje, smatraju nas vampirima. Da letimo danju, ne bismo vam se činili tako čudni i sumnjivi. I ne bi ljudi izmišljali svakakve bajke o nama. Ne bojte nas se, koristimo vrtovima i voćnjacima!

Student. Ove životinje su vrlo korisne za naša polja i vrtove, jer uništavaju mnoge noćne insekte - do 500 komaraca po letu!).

Jedno krilato stvorenje godišnje uhvati do 10 milijuna mušica, mušica, komaraca i noćnih moljaca. Za istrebljenje tolikog broja štetnih insekata trebale bi se potrošiti tone pesticida koji bi nanijeli štetu prirodi i samim ljudima.

Učitelj, nastavnik, profesor pravi zagonetku ozmija.

Uže je upleteno, na kraju je glava.(Zmija) (9 riječi) Zmijske pritužbe učenik u kruni ove životinje) Svi znaju da sikćemo i grizemo. Ljudi često umiru od naših ugriza. Ali to se može izbjeći ako znate više o nama. Sikćemo, upozoravajući na opasnost - ne dirajte nas, maknite se s puta!Student. U našim šumama živi jedna vrsta zmije otrovnice - poskok. Njegova siva ili smeđa boja s valovitim uzorkom na leđima čini ga nevidljivim na sunčevoj svjetlosti i lišću. Dakle, ni osoba ni životinja to ne primjećuju, približavaju se, ili čak napadaju - kao rezultat toga, zmija pribjegava samoobrani i ugriza - uostalom, nema druge zaštite! Zmija se otkriva siktanjem. Čemu zmija sikće? Upozorava ljude - pustite je da otpuže ili se sami maknite! I neće biti problema! Kod nas je zabranjeno istrebljenje zmija otrovnica! Oni su korisni za čovjeka. Poskok, koji se hrani šumskim i poljskim miševima, štiti ljude od mnogih opasnih bolesti koje prenose ovi glodavci. Nalazi zmijskog otrovaširoka primjena u medicini.Stvoreni su posebni rasadnici zmija, gdje se iz zmija izvlači otrov. Ovo je vrlo vrijedna sirovina koja se koristi za dobivanje lijekova za mnoge bolesti. (10 w.) Učitelj, nastavnik, profesor. Naučio si puno o "ružnom"životinje.Je li se vaš odnos prema njima promijenio? U prirodi nema suvišnih životinja. Svi su oni korisni i potrebni. Ovo je divljina, što znači da ima pravo na život! O prirodi trebamo brinuti, ne zaboravimo da je posjećujemo.. (11 sl.)

momci!
Žabe, pauci, crvi
Nikad ne guraj!
Nikada ne trgajte paučinu na drveću!

Ako mirno prođete

Donijet ćete veliku korist prirodi!

Moj ružni prijatelj

Prvi put smo se sreli u šumi. Sjedila je na stazi, velika, teška, teško disala, poput osobe koja pati od kratkog daha.

Viđala sam i ranije žabe krastače, ali nekako ih nikad nisam morala pogledati - nije bilo vremena, uvijek sam negdje žurila. A onda mi se nije žurilo i, čučnuvši, počeo sam gledati žabu krastaču.

Nije joj smetalo. U svakom slučaju, nije pokušala pobjeći. Pogledao sam žabu krastaču i sjetio se brojnih priča i legendi koje okružuju ovu životinju. Jednom mi je netko objasnio da se svakakve bajke o žabama krastačama pričaju jer su jako ružne, čak i ružne. Ali što sam više gledao žabu krastaču, to sam se više uvjeravao da to nije istina, da uopće nije tako ružna. Možda se na prvi pogled žaba krastača zaista ne čini lijepom. Ali vrijedi li suditi na prvi pogled?

I kao da bih se uvjerio da sam u pravu, došlo je do novog susreta sa žabom krastačom.

Sada se ovaj sastanak nije dogodio u šumi, već u udaljenom dijelu našeg dvorišta. Taj dio dvorišta zvali smo bašča, jer je tu raslo nekoliko velikih starih lipa i topola, a uz ogradu gusto raslo grmlje jorgovana. Tamo, u ovom vrtu, kraj velikog, trulog panja, opet sam sreo žabu krastaču. Naravno, to nije bila žaba krastača koju sam vidio u šumi. Ali ja sam iz nekog razloga htio da bude isti, da nekako dođe iz šume u naše dvorište. I sada živi ovdje. Jer njoj se, kao i meni, jako sviđa naša stara kuća, i dvorište, gotovo cijelo obraslo u travu, i drveće, i jorgovani.

Ne, naravno da je to bila druga žaba. Ali vjerojatno joj se jako svidjelo naše dvorište, nije se uzalud nastanila ovdje.

Često sam posjećivao stari panj i ponekad tamo sreo žabu krastaču. Tiho je sjedila u maloj rupi ili u gustoj travi, skrivajući se od vrućih sunčevih zraka. Bio je aktivan samo za oblačnih dana. Noću sam, kao što sam sigurno znao, neumorno lovio, po svakom vremenu.

Iz knjižnice sam uzeo nekoliko knjiga koje govore o žabama krastačama, gušterima, žabama, au jednoj sam pročitao da se žaba krastača može pripitomiti. Nakon što sam izvadio crve od brašna, počeo sam dolaziti do žabe s "darovima". Crve sam posadio na vrh tanke iverice i predstavio svojoj žabi krastači. Ali iz nekog razloga nije ih uzela. Prvo sam se iznenadio, a onda sam se sjetio da krastače hvataju samo insekte u pokretu. Zatim sam tiho zavrtio štapićem. Ni to u početku nije ostavilo neki dojam. Ali jednog dana... Ne, nisam se omesti - pogledao sam crva ne skidajući pogled s njega. A ipak nije primijetio kako je nestao. Na vrh ivera sam posadio još jednog crva. I njemu se dogodilo isto. I s trećim, i s četvrtim. Nestali su, a krastača je i dalje nepomično sjedila, kao da uopće nije bila krivac za nestanak crva.

Od tog dana svako jutro u isti sat dolazio sam do starog panja i na istom mjestu nalazio svoju žabu krastaču. Činilo se da me čeka.

Postupno sam počeo skraćivati ​​iver i vrlo brzo sam ga skratio toliko da ga je bilo moguće zamijeniti običnom šibicom. I već sam bio siguran: nije tako daleko vrijeme kada će žaba krastača uzimati hranu od mene izravno iz mojih ruku.

Ali nekako sam zakasnio na spoj i nisam našao žabu krastaču na uobičajenom mjestu. Obišao sam oko panja, nigdje je nije bilo. Petljao po travi - ne. I odjednom sam ugledao tamnu bezobličnu grudicu već prekrivenu mušicama.

Tko je to učinio?

Netko je uzeo i ubio moju žabu krastaču samo zato što je ružna!

Ružna ... I pred sobom sam vidio njezine nevjerojatne, zlatne oči s tamnim točkicama, velika bezuba usta, koja su joj davala nekakav vrlo ljubazan izraz, nježnu kožu na trbuhu, dodirujuće, naizgled tako bespomoćne, prednje šape, i učinilo mi se da je jako lijepa.

Zašto drugi to ne vide? Zašto ljudi tako često vide ono što nije, a ne primjećuju ono što jest?!

Trenutna stranica: 6 (ukupna knjiga ima 12 stranica)

Zašto je žabama hladno?

Žabama je uvijek hladno. I uvijek mokri, čak i ako žive na kopnu. Žabe ne dišu samo plućima, već i kožom. A za to, koža mora biti bez ikakvog pokrivača. Žaba doista nema ni oklopa, ni ljuski, ni dlake. Ali s druge strane, to je vrlo opasno: takva se koža može osušiti čak iu hladu, a na suncu bi se žaba osušila i vrlo brzo uginula. Ali žabe ne umiru. A spašava ih tekućina, koju izlučuju brojne žlijezde smještene na koži. Stoga je žaba uvijek mokra. Stoga je uvijek hladno: na kraju krajeva, vlaga neprestano isparava, ali svako isparavanje s bilo koje površine, kao što znate, hladi ovu površinu. Od isparavanja vlage, temperatura žabe postaje niža od zraka koji ga okružuje, obično za 2-3, ponekad za 8-9 stupnjeva. Što je zrak topliji, to je više isparavanja i žaba je hladnija.

Ali ako tekućina koju izlučuju posebne žlijezde spašava žabu od isušivanja, što je onda spašava od muha ili komaraca, od bezbrojnih mikroba koji mogu pronaći utočište na nezaštićenoj tankoj i nježnoj koži? No, priroda se i ovdje pobrinula za žabu - ista tekućina koja je spašava od isušivanja štiti je i od uboda komaraca i mušica. Osim toga, ova tekućina, kako kažu znanstvenici, sadrži baktericidne, odnosno ubijajuće tvari.

Sposobnost žaba da ubijaju klice još je jedan misterij, još jedan misterij na koji nema odgovora. Možda će žabe pomoći ljudima da dođu do još jednog važnog otkrića. Uostalom, već su više puta pomogli znanstvenicima.

Ali i bez toga čovjek mnogo duguje žabama. Uostalom, žabe su aktivni istrebljivači insekata, i to uglavnom insekata koji štete ljudima.

Moj ružni prijatelj

Prvi put smo se sreli u šumi. Sjedila je na stazi, velika, teška, teško disala, poput osobe koja pati od kratkog daha.

I prije sam vidio žabe krastače, ali nekako ih nisam morao gledati - nije bilo vremena, uvijek sam negdje žurio. A onda mi se nije žurilo i, čučnuvši, počeo sam gledati žabu krastaču.

Nije joj smetalo. U svakom slučaju, nije pokušala pobjeći. Pogledao sam žabu krastaču i sjetio se brojnih priča i legendi koje okružuju ovu životinju. Jednom mi je netko objasnio da se svakakve bajke o žabama krastačama pričaju jer su jako ružne, čak i ružne. Ali što sam više gledao žabu krastaču, to sam se više uvjeravao da to nije istina, da uopće nije tako ružna. Možda se na prvi pogled žaba krastača zaista ne čini lijepom. Ali vrijedi li suditi na prvi pogled?

I kao da bih se uvjerio da sam u pravu, došlo je do novog susreta sa žabom krastačom.

Sada se ovaj sastanak nije dogodio u šumi, već u udaljenom dijelu našeg dvorišta. Taj dio dvorišta zvali smo bašča, jer je tu raslo nekoliko velikih starih lipa i topola, a uz ogradu gusto raslo grmlje jorgovana. Tamo, u ovom vrtu, kraj velikog, trulog panja, opet sam sreo žabu krastaču. Naravno, to nije bila žaba krastača koju sam vidio u šumi. Ali ja sam iz nekog razloga htio da bude isti, da nekako dođe iz šume u naše dvorište. I sada živi ovdje. Jer njoj se, kao i meni, jako sviđa naša stara kuća, i dvorište, gotovo cijelo obraslo u travu, i drveće, i jorgovani.

Ne, naravno da je to bila druga žaba. Ali vjerojatno joj se jako svidjelo naše dvorište, nije se uzalud nastanila ovdje.

Često sam posjećivao stari panj i ponekad tamo sreo žabu krastaču. Tiho je sjedila u maloj rupi ili u gustoj travi, skrivajući se od vrućih sunčevih zraka. Bio je aktivan samo za oblačnih dana. Noću je, znao sam to sigurno, neumorno lovila, po svakom vremenu.

Iz knjižnice sam uzeo nekoliko knjiga koje govore o žabama krastačama, gušterima, žabama, au jednoj sam pročitao da se žaba krastača može pripitomiti. Nakon što sam izvadio crve od brašna, počeo sam dolaziti do žabe s "darovima". Crve sam posadio na vrh tanke iverice i predstavio svojoj žabi krastači. Ali iz nekog razloga nije ih uzela. Prvo sam se iznenadio, a onda sam se sjetio da krastače hvataju samo insekte u pokretu. Zatim sam tiho zavrtio štapićem. Ni to u početku nije ostavilo neki dojam. Ali jednog dana... Ne, nisam se omesti - pogledao sam crva ne skidajući pogled s njega. A ipak nije primijetio kako je nestao. Na vrh ivera sam posadio još jednog crva. I njemu se dogodilo isto. I s trećim, i s četvrtim. Nestali su, a krastača je i dalje nepomično sjedila, kao da uopće nije bila krivac za nestanak crva.

Od tog dana svako jutro u isti sat dolazio sam do starog panja i na istom mjestu nalazio svoju žabu krastaču. Činilo se da me čeka.

Postupno sam počeo skraćivati ​​iver i vrlo brzo sam ga skratio toliko da ga je bilo moguće zamijeniti običnom šibicom. I već sam bio siguran: nije tako daleko vrijeme kada će žaba krastača uzimati hranu od mene izravno iz mojih ruku.

Ali nekako sam zakasnio na spoj i nisam našao žabu krastaču na uobičajenom mjestu. Obišao sam oko panja, nigdje je nije bilo. Petljao po travi - ne. I odjednom sam ugledao tamnu bezobličnu grudicu već prekrivenu mušicama.

Tko je to učinio?

Netko je uzeo i ubio moju žabu krastaču samo zato što je ružna!

Ružna ... I pred sobom sam vidio njezine nevjerojatne, zlatne oči s tamnim točkicama, velika bezuba usta, koja su joj davala nekakav vrlo ljubazan izraz, nježnu kožu na trbuhu, dodirujuće, naizgled tako bespomoćne, prednje šape, i učinilo mi se da je jako lijepa.

Zašto drugi to ne vide? Zašto ljudi tako često vide ono što nije, a ne primjećuju ono što jest?!

Žaba krastača: fikcija i stvarnost

Žabe krastače i žabe slične su po izgledu. Mnogi ljudi koji se rijetko susreću s ovim životinjama čak ih i zbunjuju. Ali ako pažljivo pogledate, lako možete vidjeti razliku. Žaba je dnevni stanovnik, a žaba krastača je noćna, pa žabe imaju okruglu zjenicu, kao i sve danje životinje, a žaba je okomitog oblika, kao i noćne.

Još uvijek morate pažljivo pogledati oči, a noge su odmah vidljive. A po nogama se odmah jasno vidi gdje je žaba, gdje je krastača. Stražnje noge žabe su duge, snažne, mišićave, dok su prednje noge znatno manje. Stražnje noge krastače nisu tako jake i nisu tako dugačke, ali ni prednje nisu tako kratke. O građi nogu ovisi i kretanje. Stoga se žabe krastače kreću sporo, žabe se kreću brzo, žabe krastače prave samo kratke skokove, a žabe su dugačke.

Ako pogledate mirno sjedeću žabu i krastaču, tada će vam razlika upasti u oči: glava žabe izgleda kao da je malo podignuta, a cijelo tijelo podignuto. Tako je prikladnije uhvatiti leteće insekte. Žaba krastača ne samo da hvata leteće insekte, već i zgrabi one koji puze na tlu. Stoga joj je tijelo kao pritisnuto, a glava blago spuštena.

Većina ljudi loše postupa sa žabama i krastačama. Ako jednostavno ne vole žabe ("brr, mokro, hladno!"), onda se boje i žaba krastača. Žaba krastača je na lošem glasu. Još u davna vremena, kada su nekoga proklinjali, htjeli su da prokletnika napadnu skakavci, zlobne muhe i žabe krastače. Žabe krastače nisu slučajno navedene kao štetne i opasne, jer „ova životinja je potpuno hladna i mokra, sve je otrovano, strašno, odvratno i štetno. Kad se životinja zadirkuje, ona se toliko razbjesni da, ako može, poprska čovjeka svojim kožnim izlučevinama ili ga otruje svojim otrovnim štetnim zadahom. Pojedena žaba uzrokuje smrt, njen dah i izgled također su štetni, od njih osoba blijedi i unakaže se. I nije to rekao neki nepismen čovjek. To je napisao slavni liječnik i biolog Konrad Gesner 1551. godine u svojoj poznatoj Povijesti životinja.

I nema ništa iznenađujuće u činjenici da su krastače dugo privlačile pozornost raznih prevaranata i pustolova. Jedni su od žaba krastače kuhali razne lijekove koji su navodno liječili sve vrste bolesti, drugi su žabe krastače zakopavali u zemlju da bi bilo uroda, treći su osušenu žabu krastaču trpali u usta bolesnoj osobi da tjera groznicu, četvrti su pravili otrov iz krastače.

Sada, naravno, nitko ne vjeruje da je osušena krastača lijek ili da je njen izgled opasan. Ali mnogi su sigurni da krastača luči posebnu tekućinu i bradavice se pojavljuju na rukama.

Žaba krastača izlučuje bjelkastu tekućinu - čak ima i posebne žlijezde na koži. No ova tekućina nema nikakve veze s pojavom bradavica – općenito je potpuno bezopasna za ljude. (Samo ako dospije u oko, može izazvati neugodan osjećaj.) Ali ova tekućina čini meso krastače nejestivim. I, nakon što je jednom pokušao, grabežljivac će zauvijek izgubiti želju da napadne žabe. To je jedini način da zaštitite žabu krastaču: uostalom, ona nema oštre očnjake i kandže da se zauzme za sebe, nema čak ni brze noge da pobjegne u slučaju opasnosti.

U šumi žaba krastača cijeli dan sjedi negdje ispod grma ili u plitkoj rupi pod korijenjem drveća. A čim padne mrak, otpuže u lov. I lovit će do jutra. Teško je izbrojati koliko će insekata uništiti za to vrijeme, čak i ako to posebno učini: izbačeni jezik munjevitom brzinom "zgrabi", odnosno zalijepi kukca i povuče ga u usta. Ljudsko oko ne može primijetiti ovu radnju, jer od početka do kraja traje 1/15 sekunde.

Oči krastače također su dobro prilagođene za lov - obraća pozornost samo na pokretne objekte, pa čak i onda samo na one koji su na udaljenosti od najviše deset centimetara - krastača može "izbaciti" jezik na takvoj udaljenosti.

Krastača uništava muhe, komarce, gusjenice, puževe. I ne bez razloga, od davnina su iskusni vrtlari donosili žabe krastače iz šume i puštali ih u svoje vrtove. Znali su da nema boljeg čuvara vrtnih štetočina. I ne bez razloga u Engleskoj, gdje ima vrlo malo žaba krastača, posebno su dovedene iz Francuske i prodane za puno novca, au Parizu je do relativno nedavno postojala posebna tržnica za krastače!

Sada, kada je osoba naučila nositi se sa štetočinama uz pomoć kemikalija, važnost žaba je, čini se, smanjena. Ali to nije sasvim točno: američki znanstvenici izračunali su da čak i na onim mjestima gdje se provodi kemijska obrada biljaka, jedna krastača tijekom ljeta uštedi hranu u vrijednosti od 25 dolara. I koliko koristi donosi kada osoba ne sudjeluje u borbi protiv štetočina?

U našoj šumi često susrećem sivu krastaču. Ali ponekad sretnem zeleno. Obojici uvijek s poštovanjem ustupam mjesto.

obični triton

Triton obični - tako se zove. Doista, vrlo je česta u našoj srednjoj stazi, nalazi se gotovo posvuda iu prilično velikim količinama. Možda su od svih vodozemaca jedino žaba močvarica i žaba mjehurica brojnija od običnog tritona. Ali čini se da nije slično: žabe vidite uvijek i posvuda, a tritone nećete uvijek vidjeti u lokvi ili malom jezercu. Zato u proljeće i rano ljeto pokušavam češće posjećivati ​​"svoju" lokvu - žurim gledati tritone. Kasnije će izaći iz vode i početi voditi takav način života da ih čak ni iskusna osoba neće uvijek pronaći. Danju će se sakriti u gustom grmlju ili u napuštenim dupljama glodavaca, sjediti ispod srušenog drveća ili ispod hrpe grmlja, a samo noću napuštaju svoja skloništa. Ali noću, kako ga vidjeti, malenog, deset centimetara, zelenkastosmeđeg, neupadljivog? Samo u proljeće i rano ljeto, kada tritoni žive u vodi, lako ih je vidjeti. Štoviše, u ovo doba skidaju skromnu odjeću i vedro se oblače. Posebno mužjaci. U ovom trenutku imaju nevjerojatan ukras - ogroman greben koji se proteže od stražnjeg dijela glave do kraja repa. Kresta je obojena u narančaste i plave tonove, prelivena sedefom, a ova životinja izgleda kao neko fantastično stvorenje. Ženke, iako nemaju češalj, trude se držati korak sa svojom gospodom, a kada izvode svoj proljetni "ples" parenja, ne samo da ih je zanimljivo gledati, već i vrlo ugodno.

Međutim, ljepota tritona je kratkotrajna: proći će malo vremena, mužjaci će izblijedjeti, a njihov greben će nestati. Boja i ženke će izblijedjeti. Ali njima više nije do ljepote - sve su na brizi za svoje potomstvo. Za razliku od svojih susjeda u ribnjaku - žaba i krastača, tritoni su vrlo brižne majke. U svakom slučaju, pokušavaju ne samo osigurati svoje buduće potomstvo koliko god je to moguće, već i urediti ga na takav način da, nakon što je rođen, ne pati od gladi. Tritonykha lijepi jaja - svako zasebno - na lišće podvodnih biljaka, a zatim savija ili savija te listove, a jaja se pojavljuju, takoreći, između ventila. I tako da ličinke, koje su se pojavile nakon tri tjedna ovih jaja, ne gladuju, majka ih pričvršćuje prilično daleko jedna od druge. Uostalom, tritoni su grabežljivci, hrane se malim živim bićima, pojavljuju se odjednom na jednom mjestu (a ima ih 150, ali možda 500-700), brzo će opustošiti sve oko sebe. Stoga majka osigurava svakom, iako malom, iako uvjetnom, ali ipak svoje lovište. Drugoga dana života ličinka se intenzivno hrani i prilično brzo raste: u dva mjeseca naraste 5-6 puta i do kraja ljeta dosegne oko četiri centimetra. Ovo još nije odrasli mladić, iako se ne razlikuje puno od odrasle jedinke. I baš poput odrasle jedinke, ličinka će napustiti vodu i otići potražiti zemaljsko sklonište. A u proljeće će se vratiti u rezervoar, odrasti i pretvoriti se u pravi triton - vrlo korisnu životinju koja uništava veliki broj ličinki komaraca.

Zato, kada vidim proljetne tritone jarkih boja kako “plešu” u vodi, ne samo da im se divim, već mi je drago da ih ima puno i bit će ih još više.

Gušter

Svojedobno je naš kućni prijatelj bio nevjerojatna osoba, poznati izumitelj. Mi dečki, naravno, nismo znali što on izmišlja, ali smo bili sigurni: neku neobičnu letjelicu ili, u krajnjem slučaju, tenkove. No, uz svo poštovanje prema izumima, susjeda smo smatrali velikim ekscentrikom, jer mu je cijeli stan bio obložen staklenim kutijama u kojima su živjeli najrazličitiji gušteri.

Jednog dana smo slučajno vidjeli našeg susjeda kako slaže duge i ravne kutije u hladnjaku. Kutije su bile neobične, izumitelj ih je vrlo pažljivo slagao, a mi smo odmah zaključili: provodi nekakav eksperiment. Naša znatiželja nije imala granica. A jednako tako bezgranično je bilo naše iznenađenje i razočarenje kada smo saznali da se u kutijama nalaze gušteri. Ispostavilo se da je naš susjed otišao na poslovni put i, kako ne bi ostavio svoje ljubimce bez nadzora - živio je sam - odlučio ih je "zamrznuti".

Izumitelj je cijeli mjesec proveo na službenom putu, a kada se vratio, pažljivo je izvadio kutije iz hladnjaka i ubrzo su sivi i zeleni gušteri trčkarali u staklenim kutijama – terarijima, kao da se ništa nije dogodilo. A izumitelj ih je gledao s neskrivenim zadovoljstvom.

A onda smo se još jednom i konačno uvjerili da je naš susjed veliki ekscentrik.

Od tada je prošlo mnogo godina, ali ja se dobro sjećam našeg susjeda. Ali sada mi se više ne čini kao čudak. Ne znam kada sam prvi put ozbiljno pomislio na guštere, možda ujutro kada sam saznao da ih naš susjed “smrzava” prilikom odlaska, možda kasnije, kada sam jednog dana ugledao guštera kako se sunča na suncu u šumi .

Sjeo sam da se odmorim na vjetrom nošeno suho drvo. Bilo je vrlo tiho, sunce se probijalo kroz grane u grozdovima, a gdje su zrake padale na travu ili grmlje, vidjela sam svaku vlat trave, svaki list. U blizini je stršio mali panj. Bilo je jako osvijetljeno. A usred konoplje, kao da ju je vješt majstor isklesao od metala, ukrašen finom cijevom, nepomično je ležao gušter grijući se na suncu.

Otada sam mnogo puta vidio guštere - i u divljini i u terarijima - i nikad mi nije dosadilo diviti im se. Ali tada sam prvi put tako dugo gledao u guštera, gledao dok ga neki moj neoprezni pokret nije uplašio. Nisam ni stigao primijetiti kamo je odjurila - u travu ili pod drvo. Kako brzo, kako brzo!

Tako se zove – brzi gušter.

Drugi gušter, koji se također često nalazi u našim šumama, je vitkiji, krljušti su mu veće, a također je vrlo okretan. Ali ako brzi gušter položi jaja, iz kojih se pojavljuju mali gušteri, onda ovaj rađa žive mladunce. Stoga je dobila ime - viviparous. Mladunci viviparnog guštera - obično ih ima 8-10 - rađaju se gotovo potpuno crni. Nekoliko dana nepomično sjede u travi ili pukotinama tla, a zatim započinju samostalan život.

Život guštera - i brzih i živorodnih - sličan je. Osim ako viviparous dobro pliva, ali okretan ne. Ali okretni nerc čini mnogo dublje. Penju se u te minke u jesen (a neki se jednostavno zavuku ispod opalog lišća ili u mahovinu) i zaspu do proljeća. (Naš susjed je napravio takvu “umjetnu zimu” za guštere tako što ih je stavio u hladnjak.) Doći će proljeće, pojavit će se kukci, a gušteri će ispuzati iz svojih rupa. Brzo će početi njuškati u travi, trčati stazama, penjati se na drveće u potrazi za plijenom. Imaju dobar apetit. Gušteri su korisne, lijepe, graciozne životinje i mnogi ih vole. Ali, nažalost, ne vole svi guštere, neki su jednostavno ravnodušni prema njima, a neki ih ne protive uhvatiti ih i mučiti u kutiji. Istina, nije lako uhvatiti guštera - spretan je, brz, a osim toga, zgrabljen za rep, "pušta" ga.

Usput, gotovo svi znaju za ovo, ali malo ljudi zna zašto se to događa. Doista, što je bilo, možda je tako krto ili tako slabo pričvršćeno? Ne, rep je prilično sigurno pričvršćen - znanstvenici su radili eksperimente: počeli su pričvršćivati ​​teret na rep mrtvog guštera, koji je težio devetnaest grama, postupno ga povećavajući. Rep je izdržao opterećenje od gotovo pola kilograma. Ali možda mrtvi gušter ima tako jak rep, dok je živi slabo pričvršćen? Ili ga ona sama "pušta"? Ni jedno ni drugo. Ako živog guštera pažljivo uhvatite za rep, spustite ga naopako, on će visjeti na repu, iako joj je to naizgled neugodno i htjela bi pobjeći. Ali ona ne može pustiti rep, a on se ne slomi. Dakle, rep nije tako labavo pričvršćen.

U repu guštera nalaze se kralješci. U sredini svakog kralješka nalazi se sloj hrskavice. Kralješci su okruženi snažnim mišićima. Kada se ti mišići kontrahiraju, čini se da lome kralježak na dva dijela, duž ovog sloja. Ali oni ga slome samo kada gušter osjeti bol. To znači da gušter ne gubi rep "namjerno", ne svjesno: uostalom, čak i kad je uhvaćen, ali ne u bolu, ne odbacuje ga, iako to mora učiniti kako bi se spasio život. Nasuprot tome, rep se odvaja pri najmanjoj boli, čak i kad nije u opasnosti. Ali to se rijetko događa. Mnogo češće, rep, odnosno njegov gubitak, spašava život guštera.

Grabežljivac obično zgrabi guštera koji bježi za rep. Rep se, naravno, skida, ali njegovi se mišići još neko vrijeme skupljaju, rep se pomiče, a grabežljivac ne shvaća odmah što je dobio. A u međuvremenu će gušter imati vremena pobjeći.

Tada će joj izrasti novi rep. Ali dok ne naraste, gušter neće moći tako brzo trčati, neće moći tako spretno hvatati kukce kao prije. Bit će loše za guštera! Treba joj rep.

Beznogi vretenasti gušter

Vreteno je mali štapić, obrezan s obje strane, kojim su nekada preli po selima, a sada ga možete vidjeti, možda, samo u muzejima. A mnogi i ne znaju što je to. Stoga se naziv "vreteno" čini čudnim. A ovaj šumski stanovnik doista izgleda poput vretena. Ali ljudi koji sretnu vreteno u šumi nemaju vremena gledati ga ili razmišljati o imenu: u najboljem slučaju pokušavaju pobjeći. A oni "hrabriji" brzo se hvataju batine. Ipak bih! Zmija! Tko još puže kroz šumu?

A ako kažete da šumom puzi najobičniji bezopasni gušter, ljudi će se jako iznenaditi i neće vjerovati.

A ipak je tako. Vreteno je gušter. Nedostatak nogu jedina je njezina sličnost sa zmijom. A ostalo – ništa zajedničko. Ima kapke, a zmija ih nema, krljušti vretena nisu kao zmijske i oblik tijela nije zmijski. Konačno, vreteno, poput guštera, "pušta" rep. I što je najvažnije, kao i svaki gušter, koristan je jer se hrani gusjenicama i puževima. Vreteno puzi polako, nisko, spuštajući glavu do same zemlje. Susrela je puža, zgrabila ga svojim krezubim čeljustima, zavrtjela glavom s jedne strane na drugu i – nema ga. I vreteno je puzalo dalje. Vidio sam gusjenicu. Gledala ju je s jedne, s druge strane, kao da pokušava kako da je što bolje zgrabi. Jednom! I nema gusjenice. Dakle, ovaj beznogi gušter puzi kroz šumu. Možda neće ubiti puno gusjenica i puževa u jednom danu. Ali na kraju krajeva, vreteno ne puzi ni dan, ni dva, ni deset godina. Vreteno može živjeti 30-40 godina i savjesno će "raditi" sve ove godine. Osim ako to, naravno, netko ne uzme za zmiju pa se posluži štapom ili kamenom... I čovjek neće znati da je ubio životinju koja ne samo da grize ili bode - ne može ni uštipnuti!



Što još čitati